Depresja poporodowa

Badania pokazują, że młode mamy z SM mają nieco większe prawdopodobieństwo wystąpienia depresji poporodowej.

Obniżony nastrój w tym pierwszym okresie jest czymś zupełnie naturalnym, wpływ na to mają zmiany hormonalne po ciąży, zmęczenie, konieczność dostosowania się do nowej sytuacji (duże wyzwanie szczególnie w wypadku pierwszego dziecka), świadomość ogromnej odpowiedzialności za zupełnie jeszcze niesamodzielne niemowlę. Jeśli do tego mama jest osobą chorą, sytuacja nie jest łatwa (szczególnie zmęczenie może dać się we znaki!). Pamiętaj, że początki macierzyństwa nigdy nie są proste a codzienność rzadko wygląda tak różowo, jak ta z reklamy pieluch! Wymagania dziecka wydają się nieskończone i są nużące. Nie musisz być perfekcyjna, nie przejmuj się uwagami innych! Miej dystans do „dobrych rad”, nie wszystkie są takie dobre. Ty i Twoje dziecko potrzebujecie trochę czasu by się poznać i „dotrzeć”. Zobaczysz, z czasem będzie łatwiej! Proś o pomoc, a wręcz domagaj się jej! Tzw. baby blues to właśnie to naturalnie występujące obniżenie nastroju, pojawia się zwykle w 3-5 dobie po porodzie, dotyka ok. 80% kobiet i mija po kilku tygodniach. W tym czasie możesz być nerwowa, przygnębiona i płaczliwa.

Jeśli objawy nie mijają lub wręcz nasilają się - nie lekceważ tego i koniecznie zgłoś problem lekarzowi! Depresja poporodowa dotyka od kilku do nawet 30% kobiet. Czasem wystarczy wsparcie psychologa i bliskich, czasem konieczna jest farmakoterapia. Wiele kobiet wstydzi się lub bagatelizuje problem, tym czasem nie musisz się tak męczyć-pozwól sobie pomóc! Dobry nastrój mamy korzystnie wpływa na relacje z dzieckiem. Objawy depresji mogą pojawić się w dowolnym momencie w ciągu pierwszego roku życia dziecka, więc nawet jeśli na początku dobrze sobie radziłaś, nie wstydź się, gdy poczucie niemocy i przygnębienie dopadną Cię później. Dużym wsparciem bywają inne matki, szczególnie te mające dziecko w podobnym wieku.

Znacznie poważniejszym zaburzeniem jest tzw. psychoza poporodowa, która pojawia się zwykle w pierwszych dwóch miesiącach po porodzie. Towarzyszy jej silny niepokój, nietypowe zmiany w zachowaniu, pobudzenie psychoruchowe oraz  psychotyczne objawy, jak omamy czy urojenia. Zdarza się raz na 500 przypadków, częściej u osób, które już wcześniej doświadczyły zaburzeń psychicznych. Jeśli zaobserwowałaś u siebie lub bliskiej kobiety takie objawy ( często przypominające schizofrenię), koniecznie zgłoś się po pomoc! To zaburzenie psychiczne, które bezpośrednio zagraża zdrowiu i życiu matki oraz dziecka i wymaga leczenia psychiatrycznego.

W zakładce "Gdzie szukać pomocy" uzyskasz informacje o możliwym wsparciu psychologicznym.

 

 Polub nas na facebooku Polub nas na facebooku