Emocje – Twoje i Twoich bliskich

Ponieważ SM wpływa na każdego członka rodziny, uczucie gniewu oraz brak zgody na chorobę są uczuciami, których możesz doświadczać zarówno Ty, jak i Twoi bliscy. Wraz z każdą zmianą w funkcjonowaniu wynikającą z choroby, każde z Was doświadczać może również straty, która będzie wymagała zaakceptowania nowej sytuacji i przystosowania się do zaistniałych warunków. Jeśli wiecie już, że choroba niesie za sobą nieprzewidywalne zmiany, możecie czuć niepokój i frustrację związaną z tym, że odebrane zostało Wam poczucie bezpieczeństwa, na którym do tej pory opierało się Wasze rodzinne życie.

Może się też okazać, że osoba dotknięta chorobą, nie będzie mogła wykonywać wszystkich swoich dotychczasowych obowiązków, a więc trzeba będzie na nowo dokonać podziału zadań. Dodatkowym czynnikiem, który może mieć wpływ na życie rodzinne jest chwiejność emocjonalna, która w różnym natężeniu może dotykać osoby z SM.

SM będzie też niejednokrotnie zabierało Wasz czas i energię. Możliwe, że będziecie czuć się psychicznie wyczerpani, pozbawieniu zapału, a to z kolei będzie wpływać będzie na Wasze relacje – czasem trudno będzie je utrzymać w jak najlepszym stanie.

Aby zapobiegać takim sytuacjom, a także poczuciu wypalenia i braku motywacji, ważnym jest, aby w związku, w którym pojawiło się SM każde z Was zarówno otrzymywało i dawało, a także obecna była szczera komunikacja oraz jak najefektywniejsze radzenie sobie ze stresem.Polub nas na facebooku Polub nas na facebooku