Przebieg choroby

Nie można przewidzieć dokładnego przebiegu SM, ale pierwsze pięć lat choroby może sugerować, jak będzie ona postępowała w przypadku danej osoby. W zależności od postaci, jaką przybiera w tym okresie (czy jest to odmiana rzutowo-remisyjna czy postępująca) uważa się, że uszkodzenia, do jakich dochodzi w wyniku SM, po upływie pięciu i dziesięciu pierwszych lat choroby, mogą być zwiastunem obrazu klinicznego, jaki choroba przyjmie w przyszłości.

Istnieje jednak wiele wyjątków od tej reguły. Czasem w pierwszych latach SM nie postępuje szybko, ale później „przyśpiesza”. Innym razem początkowe objawy są liczne i częste, ale z czasem stan chorego się stabilizuje i sprawność utrzymuje się długo na takim samym poziomie.

Przebieg choroby może też zależeć od płci i wieku osoby, u której rozpoznano SM. Niektóre badania wskazują, że jeśli choroba uaktywniła się w młodym wieku (poniżej szesnastego roku życia), to przebieg choroby może mieć łagodniejszy charakter. Inne badania natomiast sugerują, że choroba, która ujawnia się w późnym wieku (tj. po 55 roku życia), szczególnie wśród mężczyzn, może mieć niepomyślne rokowania (tj. szybko postępujący charakter).

Dla osób, u których SM zdiagnozowano niedawno, i które maja postać rzutowo-remisyjną, perspektywy leczenia są obiecujące. Więcej na ten temat przeczytasz TU.Polub nas na facebooku Polub nas na facebooku