Informowanie o chorobie w miejscu pracy

Po diagnozie przyjdzie na pewno taki moment, w którym zadasz sobie pytanie: „Czy mówić o swojej chorobie w miejscu pracy?” Nie ma jednej, właściwej odpowiedzi, a każda decyzja wymaga dokładnego przemyślenia, ponieważ będzie miała wpływ na Twoje dalsze życie zawodowe. Zadaj sobie zatem pytanie: „Czy powinienem/powinnam powiedzieć?” i rozważ wszystkie za i przeciw.

Czytaj więcej, jeśli chcesz wiedzieć jakie argumenty mogą sprzyjać a jakie hamować przed wyznaniem diagnozy w miejscu pracy.

Argumentów stojących za tym, aby powiedzieć o swojej diagnozie jest wiele, np.: posiadanie sekretu może utrudniać relacje ze znajomymi w pracy. Możesz także odczuwać potrzebę, aby zrozumieli oni wpływ choroby na Twoje codzienne funkcjonowanie. Szczera rozmowa z pracodawcą może doprowadzić do zastosowania przez niego udogodnień w miejscu pracy, które umozliwią Ci wykonywanie obowiązków zawodowych mimo choroby oraz elastyczny tyb pracy, np. branie dni wolnych, aby przyjąć lekarstwo lub wtedy, kiedy masz rzut. Poinformowanie o chorobie może być dla Ciebie okazją, aby przedstawić zarówno fakty dotyczące SM, jak i swoją perspektywę choroby. Z drugiej strony, ujawnienie schorzenia może prowadzić do negatywnych następstw – niezrozumienia, uprzedzeń, braku akceptacji, czasem braku awansu, a nawet zwolnienia.

Jeśli zdecydujesz się ujawnić swoją chorobę w miejscu pracy, przemyśl komu o niej powiedzieć: czy  wszystkim, czy tylko może przełożonemu? Rozważ wszystkie za i przeciw, biorąc pod uwagę czynniki, które mogą wpłynąć na to, jak informacja o Twojej chorobie zostanie odebrana. Czy Twój szef ceni Twoją pracę i masz z nim dobre relacje? A może nie ma wcześniejszych doświadczeń z osobami z dolegliwościami chronicznymi i będzie postrzegał Cię jako mniej produktywnego pracownika? Rozważ, czy powiesz o chorobie Twoim współpracownikom. Dzieląc się z nimi diagnozą, masz szansę wytłumaczyć im na czym polega Twoja dolegliwość, a także uzyskać ich wsparcie. Musisz jednak mieć świadomość, że może okazać się, iż nie zostaniesz zrozumiany/zrozumiana, a odbiór Twojej choroby będzie negatywny.

Pamiętaj!

Każda sytuacja jest inna, więc nie ma jednej, dobrej odpowiedzi na pytanie, czy ujawniać swoją diagnozę. Daj sobie czas i rozważ dobrze wszystkie możliwości. Możesz skorzystać ze wsparcia specjalistów pracujących w PTSR (psycholog, prawnik, pracownik socjalny), kontaktując się z nimi poprzez Infolinię bądź formularz kontaktowy.

Zapoznaj się z publikacją PTSR dotyczącą SM i pracy.

Obejrzyj film, w którym osoby z SM mówią o ujawnianiu swojej diagnozy:

 Polub nas na facebooku Polub nas na facebooku