Rozmowa z lekarzem

Każda osoba chorująca na stwardnienie rozsiane na pewnym etapie trafi na wizytę do lekarza neurologa. To ważne spotkanie, szczególnie pierwsze. Zależy od niego nasze nastawienie do dalszego leczenia, choroby. Spotkanie z lekarzem może pomóc w zrozumieniu tego schorzenia i wesprze nas w procesie podejmowania decyzji o leczeniu. Warto więc przygotować się do niego. Tutaj znajdziesz informacje jak i o czym warto porozmawiać w lekarzem.

Pamiętaj, że SM choroba przewlekła. Lekarza neurologa wybierasz się na lata, będzie Ci towarzyszył na wszystkich etapach choroby i pomoże w procesie terapeutycznym. Warto więc tę decyzję podjąć świadomie. Jeżeli dany neurolog nie odpowiada Twoim oczekiwaniom, spróbuj umówić się do innego. Twój komfort w kontakcie z lekarzem jest ważny.

Podczas pierwszej wizyty u neurologa:

 1. Zapytaj o typ SM, na jaki chorujesz. Stwardnienie rozsiane może mieć różny przebieg (więcej czytaj w zakładce: Czym jest SM?). Na początku procesu diagnostycznego może nie być jeszcze pewne jaki rodzaj SM dotknął Ciebie, a być może lekarz będzie już w stanie to ustalić. Od określenia rodzaju choroby zależy dalsze leczenie.
 2. Dowiedz się o dalsze leczenie. To ważne, żeby leczenie rozpocząć jak najwcześniej. Badania pokazują, że im szybciej wdrożona terapia, tym większa jest szansa na długie utrzymanie sprawności psychicznej i fizycznej u osoby chorej. Jeżeli będzie taka potrzeba, wdrożone zostanie również leczenie objawowe.
 3. Dowiedz się o kwestie formalne. Choroba wiążę się również z wejściem w system opieki zdrowotnej, a jeżeli będzie tak potrzeba, również system opieki społecznej. Zapytaj lekarza, jak wyglądają formalności związane z włączeniem do terapii lekowej. To ważne, ponieważ system dokładnie opisuje przypadki, w których leczenie może zostać włączone.
 4. Spisz na kartce informacje o innych współistniejących u Ciebie chorobach i lekach, które w związku z tym przyjmujesz. Istotna jest również dawka. Dla lekarza to cenna informacja, która pozwoli uniknąć przepisania leków o wyłączającym się wzajemnie działaniu lub mogących powodować niepotrzebne skutku uboczne.
 5. Pamiętaj, że lekarza każda informacja o Twoim stanie zdrowia może być cenna. Nie pomijaj w wywiadzie objawów, które już minęły i wydają Ci się mało znaczące. Czasami dzięki temu może udać się odpowiednio szybko wdrożyć skuteczne leczenie i uniknąć poważniejszych objawów. Jeżeli masz problemy z pamięcią, prowadź dzienniczek objawów. Pomoże Ci on w trakcie wizyt lekarskich.
 6. Nie ma złych pytań, więc pytaj! Każda informacja jest cenna. Nie wstydź się o nic pytać. Podczas wizyty u lekarza masz zapewnioną pełną dyskrecje. Zaniedbane objawy mogą prowadzić do poważnych powikłań. Lekarze są przyzwyczajeni do rozmów na temat dysfunkcji zwieraczy czy problemów seksualnych – z kim innym jak nie z lekarzem możesz o tym porozmawiać?
 7. Wizyta u neurologa, szczególnie ta pierwsza, może być stresująca. Jeżeli obawiasz się, że z stresie zapomnisz o coś zapytać, spisz przed wyjściem listę pytań. W ten sposób będziesz mieć pewność, że uzyskasz w gabinecie odpowiedzi na wszystkie interesujące Cie pytania, a po wyjściu poczujesz się pewniej.
 8. Jeżeli dotyczą Cie problemy obejmujące inną dziedzinę medycyny niż neurologa, zgłoś się do odpowiedniego specjalisty. Może być to okulista, urolog, ginekolog, seksuolog neuropsycholog czy psycholog. O skierowanie do niego lub polecenie odpowiedniej placówki zapytaj podczas wizyty. Twój lekarz neurolog powinien wiedzieć o wszystkich objawach choroby oraz podjętych terapiach.

W trakcie wizyty u neurologa możesz posłużyć się gotowym formularzem, który jest do pobrania tutaj. Pomoże Ci on usystematyzować swoją wiedzę na temat choroby i obecnego stanu zdrowia, a także pozwoli nie pominąć pytań i zagadnień, które są dla istotne.

Kiedy będziesz w trakcie diagnozy, w czasie oczekiwania na jej potwierdzenie lub już po diagnozie, jest szereg objawów, na które warto zwrócić szczególną uwagę. Są to:

 • Problemy ze wzrokiem
 • Słabość mięśni, sztywnienie albo uczucie „kłucia igieł”
 • Problemy z równowagą lub koordynacją
 • Zawroty głowy
 • Problemy z poruszaniem się
 • Zmęczenie
 • Problemy z myśleniem, koncentracją, pamięcią
 • Problemy z pęcherzem lub jelitami (często oddawania moczu lub kału lub problemy z wypróżnianiem)
 • Ból

Za rzut uznaje się pojawienie się objawów utrzymujących się przed minimum 24 godziny. Musi to być ten sam objaw, przejawiający się w tym samym obszarze organizmu. W takim przypadku należy skontaktować się z lekarzem.

Patrz również: Czym jest SM? Najczęściej występujące objawyPolub nas na facebooku Polub nas na facebooku