Mówienie o swoim SM dzieciom

Jeśli jesteś rodzicem chorym na SM, prawdopodobnie zastanawiasz się jak choroba wpłynie na Twoją relację z dzieckiem oraz w jaki sposób informować dziecko o swoim stanie zdrowia. Wielu rodziców zmaga się z dylematem, czy w ogóle informować swoje dziecko o tym, że jest się chorym. Na pewno ostateczna decyzja dotycząca tego, czy mówić dziecku o swojej chorobie zależy od Ciebie. Warto jednak pamiętać, że otwarte postawienie sprawy, czyli poinformowanie swojego dziecka o tym, że chorujesz może mieć bardzo duże znaczenie, jeśli chodzi o rozwój Waszej relacji w kierunku zwiększenia zaufania i poczucia bezpieczeństwa.

Co warto wziąć pod uwagę mówiąc dziecku o chorobie?

  • Warto dopasować tę informację do jego wieku. Inaczej będziesz rozmawiać z dzieckiem w wieku przedszkolnym, a inaczej z dzieckiem w wieku szkolnym, czy też z nastolatkiem.
    Kliknij, aby zapoznać się z publikacjami na ten temat dostępnymi w PTSR.
  • Należy dopasować zarówno formę wypowiedzi jak i ilość informacji do możliwości poznawczych, jak i emocjonalnych Twojego dziecko.
  • Czynnikiem, który nie jest zależny od wieku, a łączy dzieci na każdym poziomie rozwoju, jest potrzeba bezpieczeństwa, od której zależy charakter relacji. Nawet, gdy nie mówisz swojemu dziecku o swoich problemach zdrowotnych, na poziomie emocjonalnym, wyczuje napięcie, które panuje w Twoim zachowaniu czy relacjach z innymi ludźmi. Nie mówiąc mu prawdy, możesz sprowokować  je do fantazjowania na temat tego, co jest przyczyną Twojego zachowania. Dziecko może sobie wyobrażać, że czujesz się źle lub jesteś niespokojny z jego powodu. Może myśleć, że to ono przyczyniło się do pogorszenia Twojego funkcjonowania.
  • Warto podjąć wysiłek i ryzyko i otworzyć się na otwartą komunikację. Możesz wyjaśnić dziecku, że SM jest chorobą przewlekłą, na którą na chwilę obecną nie wynaleziono jeszcze leku, lecz nie jest chorobą śmiertelną ani zaraźliwą. Uprzedź je, że czasem może się zdarzyć, że mimo najszczerszych chęci, nie będziesz miał energii, aby uczestniczyć w życiu rodzinnym, czy zabawach ze swoimi dziećmi. Nie oznacza to jednak, że nie będą też zdarzały się chwile, gdzie będziecie razem spędzać czas na oddawaniu się przyjemnościom. Być może czasem nie będziesz miał ochoty czy możliwości, aby kontynuować aktywności, które sprawiały Ci radość przed chorobą, co nie znaczy, że nie możesz odkryć takich aktywności na nowo. Prowadząc otwartą wymianę myśli ze swoim dzieckiem, zdejmujesz napięcie nie tylko z niego, ale też z siebie. Warto także pamiętać o tym, aby poświęcić czas na zadbanie o siebie i swoje funkcjonowanie emocjonalne. Jeśli masz wątpliwości czy rozmawiać ze swoim dzieckiem o chorobie, lub chcesz skorzystać z porady w jaki sposób to zrobić, zachęcamy Cię do kontaktu z naszą poradnią psychologiczną.


Polub nas na facebooku Polub nas na facebooku