Problemy z przestrzeganiem terapii

Leczenie w SM to proces długoterminowy, wymagać będzie dużego zaangażowania i może okazać się dla Ciebie wyzwaniem, zwłaszcza że większość leków dostępnych w terapii rzutowo-remisyjnego SM jest w postaci zastrzyków lub też w postaci dożylnej infuzji (kroplówki) i wymaga regularnego przyjmowania.

Aby przestrzeganie terapii lekowej było możliwe musisz zaakceptować potrzebę leczenia,wytrzymać proces terapii, stosować się do zaleceń dotyczących przyjmowania leku.

Oto czynniki, które mogą przeszkadzać Ci w przestrzeganiu leczenia:

  • brak rzutów i brak objawów - przy braku występowania rzutów i objawów niektóre osoby mogą czuć, że leczenie jest im już niepotrzebne  lub, że nie muszą go jeszcze rozpoczynać. Takie podejście jest jednak mylne, ponieważ zmiany w OUN mogą występować nawet przy braku widocznych dla oka objawów.
  • problemy ze wstrzykiwaniem leku – niektóre osoby czują lęk i niepokój przed wstrzyknięciem, budzi to ich obrzydzenie. Inni mają różne przekonania wobec wstrzyknięć – że są niebezpieczne bądź identyfikują je jako objaw choroby. Jeszcze inni obawiają się bólu, nieprzyjemnych doznań.
  • postrzegany brak skuteczności terapii – możesz również uważać, że lek nie przynosi efektu, ponieważ pojawią się nowe objawy choroby lub też te obecne nie ustępują. Leki immunomodulujące nie likwidują choroby, nie usuwają też jej objawów, jednak pozytywnie wpływają na procesy dziejące się w naszym OUN spowalniając chorobę .
  • skutki uboczne przyjmowania terapii – większość terapii SM może powodować różnorakie skutki uboczne, co może zniechęcać do ich przyjmowania. Jednakże, większość z tych objawów może zostać zniwelowana lub zmniejszona w czy może doradzić Ci lekarz bądź pielęgniarka.
  • słaba relacja lekarz-pacjent – niewystarczające wsparcie, brak empatii, słaba relacja lekarz-pacjent mogą zniechęcać Cię do przyjmowania leków.
  • Zaburzenia poznawcze lub problemy ruchowe, stan psychiczny  (np. depresja) – niektóre z objawów SM takie jak problemy z pamięcią, problemy motoryczne czy np. depresja mogą osłabiać Twoje przestrzeganie terapii. W takich przypadkach warto stosować różnorodne strategie radzenia sobie z tymi problemami.

Źródło:

Kathleen Costello, Patricia Kennedy i Jo Scanzillo. Recognizing Nonadherence in Patients With Multiple Sclerosis and Maintaining Treatment Adherence in the Long Term. Medscape J Med. 2008; 10(9): 225.Polub nas na facebooku Polub nas na facebooku