Niewidoczne objawy

Niewidoczne objawy, czyli nie musisz widzieć, żeby uwierzyć.

Stwardnienie rozsiane nazywane jest chorobą 1000 twarzy. Symptomy mogą być bardzo różne, występować z różnym natężeniem u poszczególnych osób lub nie występować wcale. Niektóre objawy są „niewidoczne” tzn. niedostrzegalne na pierwszy rzut oka lub nie tak oczywiste dla osób postronnych.

Niewidoczne objawy mogą utrudniać osobom z SM codzienne funkcjonowanie i obniżać jakość ich życia nie mniej niż te dostrzegalne (jak np. problemy z poruszaniem się), jednak ich specyfika powoduje, że otoczenie nie zawsze zdaje sobie z nich sprawę.

Dla ludzi z zewnątrz, osoba z SM doświadczająca niewidocznych objawów może wyglądać tak jak wcześniej, a jej funkcjonowanie na pozór może wydawać się niezmienione. Niewidzialne objawy mogą być też często źle interpretowane przez osoby z zewnątrz, które nie wiedzą o ich istnieniu, np. chory na SM doświadczający przewlekłego zmęczenia może być postrzegany jako rozleniwiony, a ten z depresją jako celowo unikający kontaktu z otoczeniem.


 

Do niewidocznych objawów SM można zaliczyć:

- problemy ze wzrokiem – rozmazany obraz, podwójne widzenie;

- zaburzenia poznawcze – trudności z pamięcią, koncentracją uwagi, przetwarzaniem informacji, podejmowaniem decyzji;

- przewlekłe zmęczenie – zmęczenie, które utrzymuje się długo, nie mija po odpoczynku, powoduje, że człowiek nie może często podnieść się z łóżka;

- ból będący wynikiem np. spastyczności, drętwienia, nieprzyjemnych doznań czuciowych (pieczenia, uczycie wbijania igieł), utrudniający codzienne funkcjonowanie czy odpoczynek lub sen;

- zaburzenia pracy pęcherza moczowego i jelit – nietrzymanie moczu, problemy z kontrolą zwieraczy, zaparcia;

-  depresja i inne zaburzenia nastroju;

- zawroty głowy;

- problemy seksualne.

Wszystkie te objawy, oprócz ewidentnego wpływu na codzienne życie osób z SM powodują duży stres i dyskomfort. Radzenie sobie z nimi wymaga od nich dużych pokładów energii, a także wypracowywania konkretnych sposobów funkcjonowania.

Niewidzialne objawy często prowadzą też do obniżenia nastroju, izolacji, poczucia wstydu, frustracji. Na przykład, zaburzenia pracy pęcherza moczowego mogą powodować, że osoby ze stwardnieniem rozsianym unikać będą wychodzenia z domu z obawy o brak szybkiego dostępu do toalety, problemy z zapamiętywaniem informacji czy skupieniem uwagi utrudniać będą śledzenie rozmów w trakcie spotkań towarzyskich czy biznesowych, co może prowadzić do rezygnacji z tego typu kontaktów. Przewlekłe zmęczenie może odbijać się na jakości świadczonej pracy.

O niewidocznych objawach SM należy mówić i w miarę możliwości szukać skutecznych terapii. Przez nasze działania edukacyjne i kampanie społeczne chcemy uwrażliwić otoczenie osób chorych, by było bardziej wyrozumiałe i wiedziało, jako udzielać odpowiedniego wsparcia. Chcemy także by sami chorzy mieli większą świadomość swoich objawów, wiedzieli jak mogą je złagodzić lub jaki działania poprawią ich codzienne funkcjonowanie.

Co możesz zrobić?

Niewidoczne objawy to złożony temat, do którego należy podejść bardzo indywidualnie. Nie ma jednej recepty ani złotej rady na to co możesz zrobić, jednak na pewno wśród wiele sposobów radzenia sobie znajdziesz taki, który okaże się skuteczny w twoim przypadku.

Jeśli wiesz, że masz problemy z utrzymaniem uwagi, możesz starać się np. nagrywać wykłady czy oficjalne spotkania, podzielić materiał, który musisz opracować, na mniejsze fragmenty. Czasem już samo notowanie spraw w telefonie lub w zwykłym notesie, może poprawić komfort życia. Jeśli wiesz, że zmęczenie narasta w ciągu dnia, możesz umawiać spotkania w pracy w godzinach przedpołudniowych i wtedy też starać się wykonać najważniejsze zadania. Oczywiście nie wszystko można zmienić, ale tam gdzie jest to możliwe - warto spróbować. Badania pokazują, że dominującą przyczyną rezygnacji z życia zawodowego wśród osób z SM nie są wcale zaburzenia sprawności fizycznej, ale właśnie niewidoczne objawy, takie jak problemy poznawcze, zaburzenia nastroju i przewlekłe zmęczenie.

Depresja to problem, który dotyka około połowy osób chorych na SM. Jednocześnie jest to objaw, który możemy skutecznie leczyć! Nie wahaj się przed wizytą u psychiatry, dobrze dobrane leki zmienią twoje codzienne funkcjonowania. Skorzystaj także z pomocy psychologicznej.

Tematyka niewidzialnych objawów została poruszona także w kampanii edukacyjnej NIE SAM NA SM 

 

SYMFONIA SERC to kampania społeczna mająca na celu podnoszenie świadomości o stwardnieniu rozsianym (SM) wśród Polaków.

Co roku, w ramach wydarzenia informacje o SM dostępne są w radio, telewizji i warszawskich tramwajach, a na Krakowskim Przedmieściu odbywa się piknik, w ramach którego można dowiedzieć się czym jest SM, jak działa Polskie Towarzystwo Stwardnienie Rozsianego, jakie są dostępne metody terapii i rehabilitacji.

Tematem przewodnim tegorocznej Symfonii Serc, podobnie jak Światowego Dnia SM są NIEWIDOCZNE OBAJWY.

Zapraszamy na Krakowskie Przedmieście w sobotę, 08.09.2019Polub nas na facebooku Polub nas na facebooku