Decyzja – ujawnianie diagnozy

To trudne pytanie, które w którymś momencie od postawienia rozpoznania SM na pewno sobie zadasz. Niektóre osoby będą miały potrzebę natychmiastowego powiedzenia wszystkiego o swojej chorobie partnerom bądź rodzinie. Inne z kolei – będą czuć zupełnie odwrotnie – będą czekać na właściwy moment bądź też będą wolały zachować tę informację dla siebie lub powiedzieć tylko partnerowi/partnerce.

W przypadku gdy jesteś już w stałym związku pojawia się kwestia pogodzenia się z diagnozą obu ze stron i kwestia przeorganizowania swojego wspólnego życia tak, aby pojawiło się w nim miejsca na dbanie o zdrowie i komfort osoby chorej. Kluczową kwestią jest rozmowa. Jeżeli masz poczucie, że nie jesteś w stanie otwarcie porozmawiać z bliską osobą o diagnozie, możesz najpierw odbyć rozmowę z kimś innym np. rodzicem, przyjacielem. Możesz poprosić o radę również psychologa, który pomoże Ci ułożyć te relacje na nowo. W PTSR-ze możesz otrzymać takie wsparcie. (po kliknięciu tego co na czerwono przekierowanie do formularza zgłoszeniowego).

Inaczej wygląda sytuacja, jeżeli w momencie diagnozy osoba jest sama i poszukuje partnera lub partnerki. Wówczas pojawia się pytanie jak rozmawiać na ten temat, kiedy powiedzieć i w jaki sposób. Ważne jest, abyś to Ty czuł/a się komfortowo i bezpiecznie. Jeżeli takie poczucie daje Ci rozmowa na początku znajomości, zrób to. Jeżeli wolisz poczekać, to Twoja decyzja i druga strona powinna to uszanować. Pamiętaj jednak, że to istotna informacja i ukrywanie jej przez długi czas może później wzbudzić w drugiej osobie poczucie bycia okłamanym. Być może ta rozmowa z bliskim człowiekiem pomoże także Tobie.

W przypadku ujawniania diagnozy nie ma jednej, właściwej decyzji – to Ty będziesz musiał/musiała ocenić, czy ujawnienie diagnozy jest dla Ciebie dobre i która chwila będzie na to najodpowiedniejsza.

Zobacz film, w którym osoby z SM opowiadają o swoich przemyśleniach dotyczących ujawniania diagnozy SM w różnych sytuacjach.

Zobacz też, co osoby z SM mówią o ich doświadczeniach z SM i związkami.

 Polub nas na facebooku Polub nas na facebooku